Międzynarodowy Dzień Pokoju

18 września, 2017

13 września obchodziliśmy w Kraków Montessori School Międzynarodowy Dzień Pokoju. Dzieci miały okazję zapoznać się z genezą tego dnia, jego symbolami oraz osobami ze świata kultury, które na co dzień głoszą potrzebę pokoju i wzajemnego zrozumienia.

 

“Nie ma drogi do pokoju; pokój jest drogą”. -Martin Luther King

 

Podczas obchodzonego w naszej szkole Światowego Dnia Pokoju, dzieci miały okazję usłyszeć opowieść o chorej japońskiej dziewczynce, która marzyła o tysiącu papierowych żurawi, które miały przywrócić jej zdrowie. Żurawie z tej historii stały się symbolem pokoju, dlatego razem z dziećmi i rodzicami podczas wspólnego rodzinnego składania origami ułożyliśmy 1000 żurawi. Posłużyły one do stworzenia Girlandy Pokoju, która obecnie ozdabia naszą szkołę.

Dzieci poznały również inne symbole pokoju i ich genezę, takie jak pacyfka, a w ramach ćwiczeń wspólnie ułożyły się w ten symbol.

Dzieci poznały również sylwetkę Tenzina Gjaco, czyli Dalajlamy XIV, zdobywcy pokojowej nagrody Nobla. Poznały ciekawostki na temat Tybetu i odnalazły go na mapie świata.

Podczas Światowego Dnia Pokoju nie mogło zabraknąć pozytywnych emocji i wzruszeń, dobrej zabawy, a także darmowego przytulasa dla każdego!

Obchodzenie Światowego Dnia Pokoju, w naszej szkole, ma na celu nie tylko uświadomienie dzieciom, jak ważny jest pokój na świecie, ale także wzajemne zrozumienie i empatia. Chcemy przekazywać naszym małym podopiecznym, że aby zmieniać i naprawiać świat należy zacząć od siebie i że to właśnie od nich i wartości, jakie wniosą ze sobą w dorosłe życie, będzie zależeć przyszłość nas wszystkich.

Poprzez dobre przykłady, historie i zabawy chcemy zainspirować dzieci do szerzenia idei pokoju, nawet jeśli w ich wieku mogą to robić poprzez drobne gesty i zachowania wśród rówieśników.

Mamy nadzieję, że ten dzień to dla nich nie tylko okazja do dobrej zabawy i zdobycia wiedzy, ale także do czerpania inspiracji — jakimi  ludźmi chcą być w przyszłości.

Zielona szkoła na Zaczarowanym WzgórzuMetoda Montessori – najszersze perspektywy